Digitális megoldás a korrupció elleni küzdelemre

Digitális megoldás a korrupció elleni küzdelemre

A korrupció óriási globális kihívást jelent, amely évente több mint ezer milliárd dollárba kerülhet, amit úgy is le lehet írni, hogy a világ minden egyes lakosára 120 dolláros költség jut. A világ politikai vezetői már régóta megígérték, hogy visszaszorítják a korrupciót, de sajnos, ez eddig nem sikerült. Most egy új kutatás meglepően egyszerű és olcsó módját azonosította a korrupció visszaszorításának, amellyel az országok több százmillió vagy akár több milliárd dollárt is nyerhetnek.

Kibrándító korrupciós jelentés: Magyarország még Romániát és Bulgáriát is alulmúlja

Kibrándító korrupciós jelentés: Magyarország még Romániát és Bulgáriát is alulmúlja

Egy évtizednyi folyamatos romlás a demokratikus normákban és a jogállamiságban oda vezetett, hogy Magyarország ma az Európai Unió legkorruptabb országa - erre a következtetésre jut a Transparency International (TI) a friss jelentésében. A magyar korrupcióérzékelési index (CPI) trendszerű romlását a kormányzati lépésekhez köti a TI, a ma megjelent értékelés szerint az újabb egy pontos romlással Bulgária mögé süllyedtünk.

Martin József Péter az EU-pénzes tárgyalásokról: lehet megegyezés, de módosítani kell a vállalásokat

Martin József Péter az EU-pénzes tárgyalásokról: lehet megegyezés, de módosítani kell a vállalásokat

Lehet megállapodás az Európai Bizottság és a magyar kormány között a jogállamisági eljárásban, de mivel szemléletváltás történt Brüsszelben, így nem valószínű az, hogy a Bizottság „beéri annyival, ami most az asztalon van” – vázolta a Portfolio-nak adott interjúban Martin József Péter. A Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatóját azután kérdeztük, hogy tegnap Thierry Breton, a Bizottság tagja Budapesten azt jelezte: azokat a szakmai anyagokat is beépítik a magyar kormánnyal való tárgyalási folyamatba, amit a minap a Transparency International Magyarország, a Magyar Helsinki Bizottság és a K-Monitor közösen adott ki a kormány által tett vállalások tartalmáról. Az ügyvezető igazgató úgy látja, hogy a kényszerek hatalma hozhatja el a megállapodást, aminek tartalma kapcsán még azt sem zárta ki, hogy „a kormány eddigi merev elzárkózása ellenére napirendre kerül az Európai Ügyészséghez való csatlakozás kérdése is”.

Feláll az új korrupcióellenes hivatal: szivárognak a hírek a testület tagjairól

Hamar eredményt hirdetett az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság arról, hogy kik lesznek a tagjai annak a bizottságnak, amely kulcsszerepet játszik az új korrupcióellenes hivatal, az Integritás Hatóság vezetésének kiválasztásában. 33-an pályáztak, a Transparency International Magyarország jelöltjei közül senkit sem választottak be a testületbe – tudta meg a Népszava.

Jogerős ítélet született: nem titkolhatja a kormány, mi alapján döntött a 35 éves sztrádakoncesszióról

Jogerős ítélet született: nem titkolhatja a kormány, mi alapján döntött a 35 éves sztrádakoncesszióról

A teljes magyar gyorsforgalmi úthálózat 35 évre szóló üzemeltetésére és fejlesztésére írtak ki még tavaly júniusban koncessziós közbeszerzést. A kormány szerint a megalapozó számítások igazolnák azt, hogy ez az adófizetők számára is megéri, ezeket a számításokat azonban nem akarták nyilvánosságra hozni. A mostani bírósági döntés értelmében azonban nem titkolhatja a Nemzeti Koncessziós Iroda (NKI), milyen számítások alapján jutottak erre, vagyis az adatokat nyilvánosságra kell hozni - írja a Szabad Európa.

Tíz éves a világ legfiatalabb országa, ahol a humanitárius válság még borzasztóbb dologgá fajulhat

Tíz éves a világ legfiatalabb országa, ahol a humanitárius válság még borzasztóbb dologgá fajulhat

Jövő héten ünnepli függetlensége kikiáltásának 10. évfordulóját Dél-Szudán, a világ legfiatalabb állama. Az ország önálló államiságának egy évtizedét jórészt polgárháború, vagy összecsapásokkal kísért törékeny békefolyamat jellemezte, így a kelet-afrikai országban valójában nincs nagyon mit ünnepelni. A polgárháború közel 400 ezer ember halálát okozta, illetve mintegy 4 millió embernek kellett elhagynia lakhelyét. Az ENSZ áprilisi jelentése szerint a 2018-ban aláírt békemegállapodást követő törékeny rendezési folyamat lassúsága miatt ismét háborús helyzet alakulhat ki az országban. A polgárháború mellett az utóbbi időszakban a heves áradások, illetve a koronavírus-járvány is súlyos problémákat okozott a 11 milliós államban: minden korábbinál magasabbra, több mint 60 százalékra nőtt azok száma, akiket súlyos élelmezési gondok sújtanak, közülük 100 ezren „éhezéshez közeli” helyzetben vannak, ami miatt Dél-Szudánban az „éhínség évének” nevezik az ideit.

Hármas holtversenyben az EU legkorruptabb országa lett Magyarország a Transparency International indexe szerint

Hármas holtversenyben az EU legkorruptabb országa lett Magyarország a Transparency International indexe szerint

Hármas holtversenyben az Európai Unió legkorruptabb országa lett Magyarország Romániával és Bulgáriával együtt a Transparency International Korrupció Érzékelési Indexe (CPI) szerint, mivel a lehetséges 100 pontból idén is csak 44 pontot ért el hazánk és Románia a felmérésben, miközben Bulgária felzárkózott hozzánk – közölte csütörtökön a felmérés eredményeit a szervezet magyarországi irodája. Világszinten a 180 országból a 69. helyet kapta most Magyaroszág a tavalyi 70. után és így a 44 pontos eredménye éppen csak felülmúlja a 43 pontos globális átlagot.

A Transparency Internationalt bízták meg a Lánchíd-felújítás ellenőrzésével

A Transparency Internationalt bízták meg a Lánchíd-felújítás ellenőrzésével

A Budapesti Közlekedési Központ megbízta a Transparency International Magyarországot a Lánchíd felújításának monitorozásával. A szervezet szerint a jelenlétük további biztosítékot jelent arra, hogy a tender ne legyen korlátozó, ne szűkítse a versenyt, és az ajánlattevők – amennyiben önként csatlakoznak a megállapodáshoz – ne adjanak be túlárazott ajánlatot - írja a BKK közleményében.

Körmére néztek az M6-os autópálya befejezésének: rögtön 200 millióval olcsóbb lett

Körmére néztek az M6-os autópálya befejezésének: rögtön 200 millióval olcsóbb lett

Nincs szükség itthon az EU-s fejlesztések ellenőrzésének szigorítására, inkább a meglévő lehetőségeket kell jobban kihasználni a korrupciós és csalási kockázatok visszaszorítására – mondták a téma szakértői a Transparency International Magyarország pénteki konferenciáján. Néhány elég erős kijelentés is elhangzott az eseményen: az Európai Bizottság egyik illetékese azt firtatta, hogy miért nem ülnek többen börtönben az uniós pénzekkel visszaélés miatt, amire egy kormányzati illetékes megjegyezte: a hatalmi ágak szétválasztása terén kell keresni a választ. Egyébként nagyon egyszerű módszer is létezne a túlárazások kivédésére, csak valamiért nem lép senki. Azt is kiderült: kézzelfogható anyagi előnyei vannak, ha minél inkább bevonják a nyilvánosságot a projektek nyomon követésébe, ugyanis hirtelen 200 millió forinttal 1,3 milliárdra sikerült lefaragni az M6-os autópálya Bóly-Ivánvárda közötti szakaszának tervezésére kiírt közbeszerzésben a becsült árat egy civil ellenőrző mechanizmus keretében.

Romlott a magyar korrupciós helyzet

Romlott a magyar korrupciós helyzet

Magyarország hat hellyel csúszott lejjebb a Transparency International átfogó korrupciós felmérésének nemzetközi rangsorán. A 2018-as 46 pont után hazánk 44 pontot ért el a Korrupció Érzékelési Indexben, ezzel a 180 országból a 70. helyen végeztünk, Romániával holtversenyben.

Az egész EU-ban Magyarországon az egyik legrosszabb a korrupciós helyzet

A Transparency International (TI) korrupcióérzékelési indexében (CPI) a legjobban teljesítő 20 ország közül 14 nyugat-európai, illetve európai uniós ország. Ennek ellenére a térség országaiban megrekedtek a korrupcióellenes törekvések, és gyengülnek a demokratikus intézmények - állapítja meg a berlini székhelyű szervezet kedden kiadott éves jelentésében. Magyarország egy pontot javított tavalyhoz képest, azonban még így is a harmadik legrosszabb helyen áll az EU-s országok között.

A magyarnál csak két országban romlott nagyobbat a korrupciós helyzet 2012 óta

A JPMorgan által követett 29 feltörekvő piaci ország közül Magyarországnál csak Bahreinben és Törökországban romlott nagyobbat a korrupciós érzékelési index az elmúlt 5 évben - mutat rá a minap megjelent Transparency International éves felmérés alapján hétvégi összefoglalójában a befektetési bank.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Csatába indult az elit Viharhadtest – Most aztán komoly ellenfélre talált Ukrajna?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.