A korrupció óriási globális kihívást jelent, amely évente több mint ezer milliárd dollárba kerülhet, amit úgy is le lehet írni, hogy a világ minden egyes lakosára 120 dolláros költség jut. A világ politikai vezetői már régóta megígérték, hogy visszaszorítják a korrupciót, de sajnos, ez eddig nem sikerült. Most egy új kutatás meglepően egyszerű és olcsó módját azonosította a korrupció visszaszorításának, amellyel az országok több százmillió vagy akár több milliárd dollárt is nyerhetnek.
Egy évtizednyi folyamatos romlás a demokratikus normákban és a jogállamiságban oda vezetett, hogy Magyarország ma az Európai Unió legkorruptabb országa - erre a következtetésre jut a Transparency International (TI) a friss jelentésében. A magyar korrupcióérzékelési index (CPI) trendszerű romlását a kormányzati lépésekhez köti a TI, a ma megjelent értékelés szerint az újabb egy pontos romlással Bulgária mögé süllyedtünk.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, nem tűri a korrupciót, és még a héten kulcsfontosságú döntéseket hoznak ebben az ügyben – írja a Reuters. Az államfő kijelentései azután hangzottak el, hogy az ukrán kormány több tagja is korrupciós ügybe keveredett.
Lehet megállapodás az Európai Bizottság és a magyar kormány között a jogállamisági eljárásban, de mivel szemléletváltás történt Brüsszelben, így nem valószínű az, hogy a Bizottság „beéri annyival, ami most az asztalon van” – vázolta a Portfolio-nak adott interjúban Martin József Péter. A Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatóját azután kérdeztük, hogy tegnap Thierry Breton, a Bizottság tagja Budapesten azt jelezte: azokat a szakmai anyagokat is beépítik a magyar kormánnyal való tárgyalási folyamatba, amit a minap a Transparency International Magyarország, a Magyar Helsinki Bizottság és a K-Monitor közösen adott ki a kormány által tett vállalások tartalmáról. Az ügyvezető igazgató úgy látja, hogy a kényszerek hatalma hozhatja el a megállapodást, aminek tartalma kapcsán még azt sem zárta ki, hogy „a kormány eddigi merev elzárkózása ellenére napirendre kerül az Európai Ügyészséghez való csatlakozás kérdése is”.
Hamar eredményt hirdetett az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság arról, hogy kik lesznek a tagjai annak a bizottságnak, amely kulcsszerepet játszik az új korrupcióellenes hivatal, az Integritás Hatóság vezetésének kiválasztásában. 33-an pályáztak, a Transparency International Magyarország jelöltjei közül senkit sem választottak be a testületbe – tudta meg a Népszava.
Győztest hirdettek az autópálya-koncessziós pályázaton, a Nemzeti Koncessziós Iroda mégsem akarja kiadni továbbra sem az eredményt megalapozó előzetes számításokat – tudta meg a Szabad Európa.
A teljes magyar gyorsforgalmi úthálózat 35 évre szóló üzemeltetésére és fejlesztésére írtak ki még tavaly júniusban koncessziós közbeszerzést. A kormány szerint a megalapozó számítások igazolnák azt, hogy ez az adófizetők számára is megéri, ezeket a számításokat azonban nem akarták nyilvánosságra hozni. A mostani bírósági döntés értelmében azonban nem titkolhatja a Nemzeti Koncessziós Iroda (NKI), milyen számítások alapján jutottak erre, vagyis az adatokat nyilvánosságra kell hozni - írja a Szabad Európa.
Történelmi mélypontjára süllyedt Magyarország korrupciós értékelési indexe - derül ki a Transparency International mai jelentéséből. A TI értékelése szerint az elmúlt évtizedben egész Európában elakadt a javuló trend, a visszaesés jelei mutatkoznak.
Jövő héten ünnepli függetlensége kikiáltásának 10. évfordulóját Dél-Szudán, a világ legfiatalabb állama. Az ország önálló államiságának egy évtizedét jórészt polgárháború, vagy összecsapásokkal kísért törékeny békefolyamat jellemezte, így a kelet-afrikai országban valójában nincs nagyon mit ünnepelni. A polgárháború közel 400 ezer ember halálát okozta, illetve mintegy 4 millió embernek kellett elhagynia lakhelyét. Az ENSZ áprilisi jelentése szerint a 2018-ban aláírt békemegállapodást követő törékeny rendezési folyamat lassúsága miatt ismét háborús helyzet alakulhat ki az országban. A polgárháború mellett az utóbbi időszakban a heves áradások, illetve a koronavírus-járvány is súlyos problémákat okozott a 11 milliós államban: minden korábbinál magasabbra, több mint 60 százalékra nőtt azok száma, akiket súlyos élelmezési gondok sújtanak, közülük 100 ezren „éhezéshez közeli” helyzetben vannak, ami miatt Dél-Szudánban az „éhínség évének” nevezik az ideit.
Tíz évre elzárta a kormány azt az anyagot, ami alapján 35 éves koncesszióba adnák a sztrádákat - írja a Népszava. A Transparency International adatigényléssel fordult a Nemzeti Koncessziós Iroda (NKI) felé, azonban tíz éves titkosításra hivatkozva megtagadták az adatigénylést.
Hármas holtversenyben az Európai Unió legkorruptabb országa lett Magyarország Romániával és Bulgáriával együtt a Transparency International Korrupció Érzékelési Indexe (CPI) szerint, mivel a lehetséges 100 pontból idén is csak 44 pontot ért el hazánk és Románia a felmérésben, miközben Bulgária felzárkózott hozzánk – közölte csütörtökön a felmérés eredményeit a szervezet magyarországi irodája. Világszinten a 180 országból a 69. helyet kapta most Magyaroszág a tavalyi 70. után és így a 44 pontos eredménye éppen csak felülmúlja a 43 pontos globális átlagot.
A Budapesti Közlekedési Központ megbízta a Transparency International Magyarországot a Lánchíd felújításának monitorozásával. A szervezet szerint a jelenlétük további biztosítékot jelent arra, hogy a tender ne legyen korlátozó, ne szűkítse a versenyt, és az ajánlattevők – amennyiben önként csatlakoznak a megállapodáshoz – ne adjanak be túlárazott ajánlatot - írja a BKK közleményében.
Nincs szükség itthon az EU-s fejlesztések ellenőrzésének szigorítására, inkább a meglévő lehetőségeket kell jobban kihasználni a korrupciós és csalási kockázatok visszaszorítására – mondták a téma szakértői a Transparency International Magyarország pénteki konferenciáján. Néhány elég erős kijelentés is elhangzott az eseményen: az Európai Bizottság egyik illetékese azt firtatta, hogy miért nem ülnek többen börtönben az uniós pénzekkel visszaélés miatt, amire egy kormányzati illetékes megjegyezte: a hatalmi ágak szétválasztása terén kell keresni a választ. Egyébként nagyon egyszerű módszer is létezne a túlárazások kivédésére, csak valamiért nem lép senki. Azt is kiderült: kézzelfogható anyagi előnyei vannak, ha minél inkább bevonják a nyilvánosságot a projektek nyomon követésébe, ugyanis hirtelen 200 millió forinttal 1,3 milliárdra sikerült lefaragni az M6-os autópálya Bóly-Ivánvárda közötti szakaszának tervezésére kiírt közbeszerzésben a becsült árat egy civil ellenőrző mechanizmus keretében.
Magyarország hat hellyel csúszott lejjebb a Transparency International átfogó korrupciós felmérésének nemzetközi rangsorán. A 2018-as 46 pont után hazánk 44 pontot ért el a Korrupció Érzékelési Indexben, ezzel a 180 országból a 70. helyen végeztünk, Romániával holtversenyben.
A Transparency International (TI) korrupcióérzékelési indexében (CPI) a legjobban teljesítő 20 ország közül 14 nyugat-európai, illetve európai uniós ország. Ennek ellenére a térség országaiban megrekedtek a korrupcióellenes törekvések, és gyengülnek a demokratikus intézmények - állapítja meg a berlini székhelyű szervezet kedden kiadott éves jelentésében. Magyarország egy pontot javított tavalyhoz képest, azonban még így is a harmadik legrosszabb helyen áll az EU-s országok között.
A JPMorgan által követett 29 feltörekvő piaci ország közül Magyarországnál csak Bahreinben és Törökországban romlott nagyobbat a korrupciós érzékelési index az elmúlt 5 évben - mutat rá a minap megjelent Transparency International éves felmérés alapján hétvégi összefoglalójában a befektetési bank.
Eddig 26 főt kapcsoltak le.
Előásták Robert F. Kennedy Jr. múltbéli nyilatkozatait.
Egyre nagyobb a kockázat, hogy a várakozások fölé mehet a hiány.
Hosszan egyeztettek a kialakult helyzetről a térségi miniszterek.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?